Samorząd
Współpraca międzynarodowa
Euroregion
2006-01-23
 

   Dnia 1 października 2005 roku w Miejskiej Sali Sportowej "Świtezianka" uroczyście uczczono jubileusz 5 - lecia współpracy pomiędzy powiatami Dahme - Spreewald i Wolsztyńskim.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi przedstawiciele zaprzyjaźnionego powiatu ze Starostą Martinem Wille na czele, Poseł na Sejm RP Stanisław Piosik, Wicewojewoda Wielkopolski Jerzy Błoszyk, przedstawiciele lokalnych samorządów, dyrektorzy szkół i przedstawicieli oświaty z naszego powiatu, przedstawiciele kultury, samorządów gospodarczych i prywatnych przedsiębiorstw, przedstawiciele jednostek organizacyjnych, inspekcji i straży, administracji rządowych. Były gratulacja, życzenia dalszej owocnej współpracy.
Podczas wieczoru przyjaźni, który odbył się tego samego dnia w hotelu "Montana" odbyła się aukcja obrazów z plenerów malarskich odbywających się na terenie Powiatu Wolsztyńskiego w latach 2000 - 2005. Dochód z aukcji w wysokości 9550 PLN zostanie przekazany na Dom Dziecka w Gościeszynie. Goście bawili się prawie do białego rana, a dobrą zabawę zapewnił zespół JAWA +.
Już pięć lat minęło od chwili, kiedy Powiat Wolsztyński i Powiat Dahme - Spreewald, zachęcone kontaktami jakie już od 1993 istnieją między Wolsztynem i Lübben, zawarły wspólne partnerstwo. Oba powiaty mają podobną strukturę i wiele wspólnych cech, począwszy od bogactwa lasów , jezior, a kończąc na serdeczności swoich mieszkańców. Od roku 2000 miedzy naszymi powiatami zostały nawiązane różnorodne kontakty. Nasza współpraca cieszy się dużym zainteresowaniem, odznacza się ciągłym wzrostem wartości, pomysłowością i przyjaźnią.
I właśnie w tym miejscu przedstawiamy krótką, ale jakże bogatą historię tego 5-letniego partnerstwa.
23 czerwca 2000 roku powiaty Dahme - Spreewald i Wolsztyński przypieczętowały oficjalnie swoje partnerstwo w Lübben. Powiaty oddalone są od siebie o około 200 km . dlatego istnieją dobre warunki do tego, aby dążyć do dobrej współpracy pomiędzy instytucjami komunalnymi, organizacjami społecznymi oraz pomiędzy mieszkańcami obu powiatów. Szczególnie wspierana jest wymiana doświadczeń pomiędzy uczniami, grupami dzieci i młodzieży, różnymi klubami i stowarzyszeniami, jak również w dziedzinie kultury i turystyki. We wrześniu 2000 roku reprezentanci powiatów podpisali takie samo porozumienie w Wolsztynie. Nasze partnerstwo istnieje już od pięciu lat i cały czas się rozwija.
Starostowie spotykają się co roku na tradycyjnych przyjęciach noworocznych. Oba powiaty wykorzystują tą okazje, aby zaprezentować wtedy jakąś wystawę lub program kulturalny. Aby jeszcze lepiej poznać partnerskie regiony, już dwa razy został wydany wspólny kalendarz z charakterystycznymi motywami z obu powiatów oraz z dziełami artystów z Polski i Niemiec. Wspólne projekty kulturalne dają wiele możliwości niekonwencjonalnych spotkań. Na wielu wystawach polscy artyści prezentowali w Lübben swoje obrazy i rzeźby. W rewanżu niemieccy twórcy wystawiali swoje dzieła w Wolsztynie. Od 2002 roku wspaniała wystawa fotograficzna przedstawiająca partnerski region w Polsce, wędruje po różnych miejscowościach Dahme - Spreewald oraz po sąsiednich regionach w okolicach Berlina. Już od 2001 roku drużyna z Powiatu Dahme - Spreewald regularnie uczestniczy w Międzynarodowych Mistrzostwach Radnych w Halowej Piłce Nożnej w powiecie wolsztyńskim. Drużyny młodzieżowe z Lübben Neunkurchen oraz drużyna "GROM" z Wolsztyna zmagają się w Międzynarodowych Rozgrywkach Piłki Nożnej.
Aby przedstawić innym region partnera na podstawie swoich własnych przeżyć, wiele grup dziennikarzy przekraczało już granice naszych państw, podróżowali aby wzajemnie poznawać kraj i ludzi, odwiedzać przedsiębiorców, uczestniczyć w oficjalnych spotkaniach. Od początku naszego partnerstwa współpracują ze sobą pracownicy obu samorządów powiatowych. Po dwóch młodych pracowników z każdego urzędu, ukończyło czterotygodniowe praktyki w zaprzyjaźnionym powiecie.
Eksperci szpitali powiatowych prowadzili ze sobą w Wolsztynie dyskusje na specjalistyczne tematy. Funkcjonariusze policji wymieniają się doświadczeniami i współpracują razem, szczególnie w dziedzinie prewencji. Seniorzy z Polski biorą regularnie udział w brandenburdzkim "Tygodniu Seniora". Wychodząc poza granice powiatów we współpracę angażują się również kluby Rotary. Cały czas odkrywamy coraz to nowe formy partnerskiego dialogu.
Po raz pierwszy w 2002 roku spotkali się młodzi Polacy i Niemcy w Ośrodku Wypoczynkowym nad Jeziorem Frauensee w Powiecie Dahme - Spreewald. Rok później takie spotkanie młodzieży odbyło się w Polsce w Buczu. Uczestniczyli w nim także dziewczęta i chłopcy z litewskiego regionu Soleczniki. W 2004 roku miejsce spotkania dla młodych z trzech państw była Litwa. Cały obóz był finansowany w głównej mierze przez Fundację "Grossem Waisemhaus zu Potsdam". Projekt ten ma na celu poznać inne kultury, kształtować świadomość ekologiczna i wspierać wzajemne zrozumienie i zwiększenie tolerancji. Podczas Międzynarodowej Wystawy Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego w Schönefeld na stoisku Powiatu Dahme - Spreewald, Powiat Wolsztyński zaprezentował swój potencjał gospodarczy oraz swoje atrakcje turystyczne. Stowarzyszenie Turystyczne Dahme-Seen e.V. na zaproszenie Powiatu Wolsztyńskiego uczestniczyło w Międzynarodowych Targach Turystycznych w Poznaniu.
Przyjęcie Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku było bez wątpienia największym wydarzeniem w naszej pięcioletniej współpracy. Wspólnie z przyjaciółmi i gośćmi świętowaliśmy to wydarzenie podczas Dni Wolsztyna. Z tej okazji młodzież z Dahme - Spreewald przygotowała specjalny program. Razem z polskimi rówieśnikami skonstruowali pięciometrowej wysokości balon z polskich i niemieckich gazet. Wraz z pozdrowieniami i życzeniami odnośnie zjednoczonej Europy balon wzniósł się znad plaży nad Jeziorem Wolsztyński w powietrze i wyruszył w swą podróż.
To coś wspaniałego kiedy możemy obserwować jak konkretne osiągnięcia na płaszczyźnie miast i gmin po obu stronach wzbogacają i upiększają nasze życie. Nasze partnerstwo będzie zataczać coraz to szersze kręgi. Zamierzamy rozwinąć współpracę gospodarczą i turystyczną. Życzymy sobie, aby następne lata naszej współpracy rozwijały się dalej tak dynamicznie i były pełne wzajemnego zaufania.







Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18407996      online: 1
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt